A cat standing on a table looking at a television
15 czerwca 2025

BADANIE pH MOCZU KOTA – DLACZEGO JEST TAKIE WAŻNE❓

Regularne badania u kota to podstawa jego dobrego samopoczucia i zapewnienia mu odpowiedniego dobrostanu. Konieczne jest, aby przynajmniej raz w roku każdy świadomy opiekun kota wykonał mu w lecznicy profilaktyczne badanie krwi i moczu.
Wśród licznych parametrów, które warto regularnie kontrolować u swojego kota, jest pH moczu, które często wychodzi u kotów podwyższone. Czym ono właściwie jest?
Odczyn pH jest parametrem biochemicznym, który informuje nas o tym, czy w organizmie zachowana jest równowaga kwasowo-zasadowa. Odchylenia w tym zakresie mogą świadczyć o zakłóceniach zdrowotnych lub toczących się procesach chorobowych.
WAŻNE: prawidłowe ph moczu kota wynosi 5,5-6,0 (choć w niektórych opracowaniach można spotkać się z zakresem 5,0-6,5). Oznacza to, że pH moczu musi być kwaśne i dość niskie!
Co powoduje wzrost pH moczu?
dieta bogata w rośliny – główne znaczenie ma wysoki udział węglowodanów
spożycie posiłku – bezpośredni pomiar po zjedzeniu może wykazać podwyższony poziom pH
zakażenia bakteryjne
niedrożność dróg moczowych oraz pomiar po dłuższym okresie czasu od oddania moczu (im mocz dłużej zalega w pęcherzu, tym pH może wyjść wyższe)
przechowywanie moczu w temperaturze pokojowej – dlatego ważne jest badanie maksymalnie do 2h po pobraniu moczu!
Jakie może mieć konsekwencje?
przede wszystkim wysokie pH moczu może prowadzić do wytrącania się tzw. struwitów (kryształów), czyli fosforanów magnezowo-amonowych. Powodują ból i dyskomfort u kota, mogą prowadzić do zapalenia pęcherza, a w konsekwencji oddawania moczu poza kuwetę!
już pH powyżej 7,0 może dawać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu moczowego kota i pogarszać jego samopoczucie, jednak nadal możemy nie widzieć żadnych objawów w codziennym zachowaniu kota!
Jak temu zapobiegać?
przede wszystkim poprzez stosowanie wysokomięsnej diety, która działa zakwaszająco na mocz
warto zadbać o odpowiednie nawodnienie kota, np. stosując mokrą karmę lub dietę BARF, eliminację z diety suchej karmy, dostawianie poidełek z wodą, okazjonalne podawanie past lub mięsnego wywaru (bez dodatku soli i przypraw)
podawanie zakwaszającego mocz suplementu diety w postaci L-metioniny - osobiście mojemu kotu podaję UrinaryMet firmy Dolfos i dobrze mi się sprawdza Jest to aminokwas limitujący, co oznacza, że każdy zwierzak może mieć indywidualne na nie zapotrzebowanie i nie ma odgórnie jednej przyjętej dawki dziennej - należy ja dobrać na podstawie metody prób i błędów, dostosowując do aktualnego wyniku pH. Co więcej, często dochodzi do jego niedoborów w organizmie kota, a jego działanie polega na zapobieganiu chorób pęcherza poprzez obniżanie poziomu pH moczu, dlatego jest cennym składnikiem w kociej diecie. Dawkowanie L-metioniny jako suplementu diety może wynosić od 500 do nawet 1500mg na dzień na kota* W przypadku mojego kota, u którego również pH wahało się w granicach 7,5-9,0, po wprowadzeniu zakwaszacza udało się osiągnąć wynik 6,2-6,5, rozpoczynając od dawki 250mg. Obecnie stosuję naprzemiennie 500mg lub 750mg, w zależności od aktualnie uzyskanego wyniku Tabletki rozkruszam i podaję w mięsnej paście
co 4-6 tygodni po wprowadzeniu L-metioniny warto wykonać pomiar kontrolny pH moczu, aby stwierdzić, czy wprowadzona dawka jest wystarczająca oraz czy należy wprowadzić modyfikacje
Co istotne, badanie pH moczu kota możemy wykonać samodzielnie w domu i nie musimy za każdym razem badać go w lecznicy. Jak to zrobić?
należy pobrać kotu mocz: albo poprzez przygotowanie kuwety ze specjalnym żwirkiem (np. Sigmed UriCat), który nie chłonie moczu i pobrać go za pomocą pipety lub strzykawki do pojemnika albo bezpośrednio ze strumienia moczu do podstawionego pojemnika – druga opcja może być trudniejsza do wykonania dla opiekuna, gdyż wymaga „czatowania”, aż kot zacznie oddawać mocz, a może być to stresujące dla obu stron!
przy pomocy papierków lakmusowych sprawdzamy pH – zanurzamy w pojemniku z moczem i porównujemy z załączoną skalą, zazwyczaj wyrażoną liczbowo i przy pomocy odpowiednich barw – zazwyczaj im bardziej fioletowy, niebieski lub zielony odczyn, tym wyższe pH, a więc może wymagać naszej interwencji celem jego obniżenia. Papierki lakmusowe są łatwo dostępne przez Internet
Dobra wiadomość jest taka, że struwity są dość łatwo rozpuszczalne, dlatego wprowadzenie odpowiednich modyfikacji żywieniowych może skutecznie rozwiązać ten problem.
UWAGA Jeśli masz wątpliwości, czy wprowadzić L-metioninę do diety swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub kocim dietetykiem.
Zachęcam do regularnych badań swojego kota, a także domowego pomiaru poziomu pH moczu, aby na bieżąco monitorować jego stan zdrowia i w razie potrzeby wcześnie wdrożyć środki zaradcze.