28 maja 2025

JAK ZORGANIZOWAĆ PRZESTRZEŃ DLA KOTA ❓

Koty, mimo procesu udomowienia, nadal w dużej mierze zachowały swoją dziką naturę, o czym zdarza nam się zapominać, gdy przyjmujemy nowego kociaka do swojego domu. Choć w procesie socjalizacji uczy się i nabywa odpowiednich zachowań, aby żyć z ludźmi i innymi kotami, wykazuje pewne przystosowania, które musimy zrozumieć, aby zapewnić kotu, zwłaszcza niewychodzącemu, odpowiednie warunki do zapewnienia odpowiedniego dobrostanu.
Warto wiedzieć, iż jednym z istotnych czynników prowadzących do problemów behawioralnych u kota jest nieodpowiednia organizacja przestrzeni, niespełniająca potrzeb gatunkowych kota.
Na jakie obszary warto zwrócić szczególną uwagę
1. organizacja otoczenia – czyli odpowiednia „kotyfikacja” Kot musi czuć się dobrze na swoim terytorium. Aby zapewnić mu odpowiedni poziom dobrostanu, potrzebne jest do tego:
zwiększanie przestrzeni – warto w tym zakresie poszerzać miejsce „w górę” poprzez montowanie półek, schodków, hamaków, „kociostrad” oraz wszelkich elementów, które można przytwierdzić do ściany, a po których kot może się swobodnie poruszać. W tym celu dobrze sprawdzają się również górne powierzchnie mebli czy szaf. Często preferowane miejsca to te z dobrą widocznością, wpadającym światłem i ciepłe. Koty są świetnymi wspinaczami i na pewno docenią możliwość skakania po ścianach
różnicowanie powierzchni oraz dodawanie nowych punktów w przestrzeni na różnych poziomach – można w tym celu wykorzystywać rozmaite podłoża, szuflady, blaty, parapety, przestrzenie międzymeblowe oraz wszelkie dodatkowe elementy wyposażenia. Można w tym celu również wykorzystywać dostępne zasoby poprzez odpowiednie ich łączenie, ułatwienia dostępu, budowę „mostków”. Jeśli mamy balkon, taras lub parapet zewnętrzny, warto zadbać o odpowiednie osiatkowanie i w ten sposób dostarczyć kotu dodatkowej przestrzeni oraz stymulacji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ daje to kotu poczucie kontroli i wpływu na otoczenie.
zadbanie o odpowiednią ilość miejsc do schowania się i ukrycia – w tym celu świetnie sprawdzą się różnego typu budki, domki, wysoko położone legowiska, miękkie kocyki, jak również wszelkiego typu kartony, które koty uwielbiają! Schowanie się do pudełka podnosi dobrostan kota, daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w razie zmęczenia, odczuwania lęku lub przebodźcowania może się w nich czasowo odseparować i schować, nabrać sił lub zregenerować po zabawie. W kocich strefach relaksu nie należy im przeszkadzać! Warto takie strefy zorganizować w każdym pomieszczeniu, do którego kot ma dostęp.
odpowiednia ilość i wielkość drapaków – koty przy pomocy drapania nie tylko pielęgnują swoje pazury, ale również gimnastykują się i zostawiają swój zapach, co stanowi formę komunikacji z innymi kotami. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż NIE DA SIĘ „ODUCZYĆ” KOTA DRAPANIA! Jest to naturalne zachowanie, wpisane w repertuar kocich zachowań, które należy odpowiednio ukierunkować, najlepiej poprzez postawienie różnej wielkości, typu i tekstury drapaków, słupków (np. sizalowych) oraz mat do drapania, zarówno pionowych, jak i poziomych. W ten sposób możemy skutecznie odwrócić uwagę kota od drapania mebli lub innych powierzchni materiałowych i przekierować ją na inne obiekty. Można je dostawiać blisko ulubionych miejsc odpoczynku kota oraz w łatwo dostępnych miejscach. Co więcej, drapak może stanowić element estetyczny wystroju otoczenia
2. odpowiednia strefa kuwetowa – kocia łazienka musi być nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim atrakcyjna, tak, aby kot chętnie chciał z niej korzystać. Jest to skuteczny sposób na zapobieganie problemom w postaci oddawania moczu lub kału na inne, niepożądane przez człowieka powierzchnie. O czym należy w tej kwestii pamiętać?
zazwyczaj w domach wielokocich jest potrzeba stworzenia więcej niż jednej strefy kuwetowej, najlepiej w kilku odrębnych pomieszczeniach – dostawienie jednej kuwety przy drugiej nie rozwiązuje problemu i jest to nadal ta sama strefa kuwetowa!
ważne, aby kuweta była odpowiednio duża (większa, niż długość kota, aby swobodnie się w nim zmieścił i mógł poruszać). W tym celu dobrze sprawdzają się duże pojemniki, dostępne w każdym większym markecie budowlanym – wystarczy wyciąć odpowiedni otwór
ponadto istotne jest wyłożenie jej odpowiednim żwirkiem. U kotów dorosłych najlepiej sprawdza się zbrylający żwirek bentonitowy lub z włókna drzewnego. Należy pamiętać, iż koty mają wrodzoną potrzebę zakopywania swoich odchodów, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość żwirku (najlepiej ok. 5-7 cm). Nakładki na WC do korzystania przez kota z toalety są bardzo złym pomysłem, bo nie pozwalają na realizację potrzeby „grzebania”!
kuwety muszą być ustawione w cichych, spokojnych, ustronnych miejscach, ze swobodnym dostępem do niej i łatwym wejściem do niej – nie należy stawiać jej w przejściach, rogach i zabudowaniach mebli. Kot musi czuć się bezpiecznie podczas korzystania z niej
kuwety należy codziennie sprzątać z odchodów oraz myć łagodnym środkiem do czyszczenia (bez chloru) raz w tygodniu
3. odpowiednia strefa jadalniana – przede wszystkim musi to być miejsce, w którym nikt nie będzie kotu przeszkadzał i będzie mieć zapewniony spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Podobnie, jak w przypadku stref kuwetowych, istotne może się okazać stworzenie kilku stref jedzeniowych w domach wielokocich, tak, aby każdy kot miał swoje „miejsce przy stole” oraz aby nie dopuszczać do konfliktów i rywalizacji o zasoby.
Dodatkowo można ustawiać miski z jedzeniem wyżej w przestrzeni (np. na parapecie, półce, szafce kuchennej, niskim regale), aby zapewnić kotu poczucie kontroli. Unikamy stawiania misek w kącie, aby inny kot nie przyblokował go w trakcie spożywania posiłku i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Wbrew pozorom nie powinniśmy stawiać misek dla kilku kotów obok siebie, gdyż może to rodzić potencjalne konflikty.
Ponadto istotne jest oddzielenie przestrzeni na jedzenie, picie, sen i wydalanie – żaden kot (człowiek również) nie lubi spożywać tam, gdzie wydala i na odwrót. Ważne jest, aby te strefy były od siebie odseparowane lub odsunięte na odpowiednią dla kota odległość. Podobnie warto oddzielić strefy jedzenia i picia – kot w naturze zazwyczaj nie spożywa tam, gdzie pije, w przeciwieństwie do ludzi.
4. odpowiednie wzbogacenia – warto zadbać, aby w otoczeniu kota działy się ciekawe rzeczy – naturalne środowisko kota jest bardzo stymulujące! Można wprowadzać drobne zmiany i zabawy, które stworzą warunki do eksploracji (np. rozłożenie smaczków w różnych miejscach, tuneli, interesujących obiektów, zabawek interaktywnych), angażują zmysły i intelekt. Dobrym pomysłem może w tej kwestii okazać się wyprowadzanie kota na spacer na smyczy.
Warto również pamiętać, że nie wszystkie rozwiązania są kosztowne dla opiekunów, a mogą przynieść pożądany efekt i skutecznie zaspokajać kocie potrzeby. Nasz dom staje się dla kota niewychodzącego całym światem, dlatego naszym zadaniem, jako świadomych i odpowiedzialnych opiekunów, jest stworzenie im odpowiednich i komfortowych warunków do życia.

 

brown tabby cat on wooden windsor chair